500 083 140
paul@radcy.krakow.pl

Kto pokryje koszty remontu balkonu?

remontbalkonwspólnota mieszkaniowasądorzecznictwoSąd Najwyższysąsiedzilokalbudyneknieruchomośćczęści wspólnenieruchomość wspólnakckpc

Podczas „Społecznej Środy” pojawił się m.in. problem pokrycia kosztów remontu balkonów przynależnych lokalom, wchodzącym w skład budynków zarządzanych w ramach wspólnot mieszkaniowych. Kto za to zapłaci? Ewentualnie w jakim zakresie? Czy skoro jedynie ja korzystam z danego balkonu, to muszę pokryć całość kosztów jego remontu, czy też może jednak „sąsiedzi” coś powinni dopłacić? Choć może to dziwić, to druga teza – dotycząca „sąsiedzkiej dopłaty” – broni się w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego. Także w mej ocenie należy rozróżnić elementy konstrukcyjne – wspólne i elementy służące do wyłącznego użytku danego właściciela lokalu, a tym samym część obowiązków w zakresie pokrycia kosztów remontu balkonu należy scedować na całą wspólnotę.

Odpowiadając na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, „czy obowiązek remontu balkonów w budynku mającym wyodrębnioną własność lokali obciąża wyłącznie właścicieli poszczególnych lokali, czy też może obciążać wspólnotę mieszkaniową, zwłaszcza, jeśli remont dotyczy elementów konstrukcyjnych balkonów?”, zadane w sprawie z powództwa Gminy Miasta Gdańska przeciwko jednej z tamtejszych wspólnot mieszkaniowych, Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 marca 2008 r., sygn. akt III CZP 10/08 stwierdził, że co do zasady właściciel lokalu mieszkalnego jest zobowiązany ponosić wydatki związane z utrzymaniem balkonu, ale jedynie w części, która służy do zaspokajaniu jego potrzeb mieszkaniowych. Natomiast wydatki na remonty i bieżącą konserwację elementów konstrukcji balkonu, które są części budynku, obciążają całą wspólnotę.

Tym samym do remontu balkonu, nawet wykorzystywanego jedynie przez jednego członka wspólnoty, dopłaci każdy z pozostałych członków wspólnoty – nawet ci, którzy nie mają balkonów. Balkon bowiem z jednej strony służy konkretnemu mieszkaniu, ale z drugiej jest elementem elewacji konstrukcyjnie powiązanym z budynkiem, a przez to jest również – w tym zakresie – częścią wspólną nieruchomości. Jak wskazał Sąd Najwyższy, faktycznie jedynie przestrzeń wewnętrzna balkonu jest w wyłącznej dyspozycji właściciela konkretnego lokalu, zaś elementy konstrukcji balkonu/budynku należą już do części wspólnej nieruchomości.

Sąd Najwyższy zwrócił ponadto uwagę, że ani ustawa o własności lokali, ani Prawo budowlane nie zawierają ustawowej definicji pojęcia „balkon”, a doświadczenie życiowe dowodzi, iż pojęciem tym określa się zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym, architektonicznym i wizualnym części budynku. W tej sytuacji należy przyjąć, że pod pojęciem „balkonu” jako części budynku stanowiącej zarazem część składową lokalu mieszkalnego należy rozumieć tę tylko jego część, która służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu i osób z nim zamieszkałych. Jest nią przestrzeń wewnętrzna, z reguły wyodrębniona podłogą i balustradą, a niekiedy także ścianami bocznymi i sufitem, z wyłączeniem zawsze ściany przedniej, której brak pozwala na uznanie tej części budynku za balkon i umożliwia zarazem korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Wobec tego elementy architektonicznej konstrukcji balkonu trwale połączone z bryłą budynku i na ogół usytuowane na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanej do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkałe w lokalu należy uznać za takie części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu, zatem powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.

Trzeba podkreślić, że wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością, które obciążają wspólnotę mieszkaniową. Z tych względów do remontu elementów konstrukcyjnych, izolacyjnych albo mających znaczenie dla strony wizualnej elewacji będą musieli dopłacić wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej.

kancelaria radcy prawnego Brunona Paula Jeśli zainteresował Państwa artykuł Kto pokryje koszty remontu balkonu? i szukają Państwo pomocy prawnej w tym zakresie – zapraszam do kontaktu!

« wróć do spisu artykułów